GiSAM hakkında

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne Eskişehir yolundan girilince, Hazırlık Okulu kavşağından dönülerek gidilen, etrafı bu kadar bina ile dolmadan önce, giriş kapısı yönünde en güzel bozkır günbatımları görülebilen GİSAM’ da, sinema, medya, kitle iletişimi gibi konulara meraklı herkese yönelik her daim bir ders, etkinlik, atölye mutlaka bulunur…

GİSAM (Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi) 1993 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde rektörlüğe bağlı bir araştırma ve uygulama merkezi olarak kuruldu. Rektörlük binasındaki tek bir oda ve Hazırlık Okulu’ndaki küçük bir stüdyo ile başlayan faaliyetleri, bu gün kendi binasında, tüm teknik donanım ve mekânları ile çekim platosu, profesyonel üretime ve öğrenci kullanımına açık kameraları, kurgu sistemleri ve renkli kadrosu ile tam donanımlı bir merkezde devam etmektedir.

Alanında yeni uygulamalar ve üretimin yanı sıra, eğitimde de değişik alternatifler sunan GİSAM, kendi çekirdek kadrosunun verdiği derslerin yanı sıra, atölye çalışmaları ile de hem ODTÜ’lü üniversite öğrencilerine hem de üniversite dışından amatör ve profesyonellere eğitim, üretim olanakları sağlamaktadır. Gerek Türkiye'den gerek dünyanın dört bir yanından gelen akademisyenlerin, uzmanların yürüttüğü atölye çalışmaları, film gösterimleri ile birçok sinema meraklısına, üzerine kendi hayallerini, hikâyelerini, filmlerini inşaa edebilecekleri bir temel sundu.

İnsanlar gibi mutlu, mutsuz, heyecanlı ya da durgun zamanları oldu. Çalışanların, öğrencilerin, müdavimlerin bazıları gitti,  yerine yenileri geldi. Bazılarının yeri hep boş kaldı. Bazıları her ihtiyaç duyduğumuzda oradaydı. Ama GİSAM'ın yapısı her zaman sinema heveslilerine aradıkları cevabı, sevecekleri dersi, yoğun tartışma ortamını hatta kavga cesaretini verebilecek şekilde kaldı. Gençliğin dayanılmaz hafifliği ile şartların ve gerçeklerin dayanılmaz ağırlığı arasında gidip gelir GİSAM ve bu sağlıklı gerilimden beslenen deneyimler yaşanır, ürünler verilir.

Anmadan geçilemeyecek Ulus Baker’in, gece yarılarına kadar süren dersleri de GİSAM’daydı.

GİSAM yolu oradan geçen herkesin hayatında önemli bir deneyim, birikim, duygu, iz bırakır. Bende bıraktı!..

L. Gülden Treske